How leczenie jaskry warszawa can Save You Time, Stress, and Money.
How leczenie jaskry warszawa can Save You Time, Stress, and Money.
Blog Article
Za główne przyczyny powstawania jaskry uważa się podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego, jednak każda ze wspomnianych wyżej jednostek chorobowych posiada swój zespół przyczyn i objawów, a co za tym idzie - także rokowań.
Okulista może wykryć jaskrę podczas prostego, ale kompleksowego badania oka. W trakcie wizyty lekarz wprowadza krople do oczu, aby rozszerzyć źrenice, a następnie za pomocą specjalnego światła i soczewki powiększającej bada tył oka i nerw wzrokowy.
Pierwszy zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej SLT wykonano na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Mimo iż metoda ta była z początku traktowana z pewną dozą sceptycyzmu, w ciągu kilkunastu lat jej stosowania uznano ją za całkowicie bezpieczną, nie dającą uchwytnych skutków ubocznych.
Szeroki zakres operacji przeciwjaskrowych ma w swojej ofercie także Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego. Pacjenci placówki mogą poddać się zabiegowi sklerektomii głębokiej i operacjom przetokowym, takim jak trebekulektomia czy wklęszczanie tęczówki obwodowej, w ofercie kliniki znajdują się także operacje setonowe z użyciem zastawek Ahmeda i zabiegi chirurgii minimalnej.
Jeśli nie będzie ono nieprawidłowe, procedurę można uznać za zakończoną. W dniu zabiegu pacjent powinien odpoczywać. Wystąpić może przejściowy dyskomfort w widzeniu. Ważne jest aby po zabiegu przestrzegać konkretnych zaleceń lekarskich.
wykonywane one–2 razy w roku kontrole za pomocą jednej z wybranych metod obrazowania ilościowego warstwy włókien nerwowych i nerwu wzrokowego (OCT, GDx lub HRT), a także badania pola widzenia zawsze tym samym typem aparatu, wskazują na zahamowanie put upępu jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Jaskra młodzieńcza dotyka nastolatków i młodych dorosłych. Pomimo, obecności podobnych objawów, leczenie jaskry warszawa jak u dorosłych, chorobę uważa się za bardziej zagrażającą widzeniu, ponieważ ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zazwyczaj wyższe niż u dorosłych, a na dodatek młody wiek, wymaga zachowania nerwu wzrokowego przez znacznie dłuższy czas niż u dorosłych.
Badanie OCT pozwala bardzo precyzyjnie zmierzyć grubość nerwu wzrokowego i porównać ją do wartości uznawanych za normę. Stosunkowo często nerw wzrokowy widoczny na dnie oka ma budowę, która wydaje się nieprawidłowa. W tym przypadku prawidłowy wynik badania OCT pozwala na wykluczenie jaskry. Badanie pola widzenia to badanie, które trwa kilkanaście minut i wymaga od pacjenta dużo skupienia.
Jeśli ciecz wodnista nie jest odprowadzana z oka, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co z kolei może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki, zawęża też pole widzenia i obniża ostrość wzroku. Dlatego nieleczona jaskra może być przyczyną ślepoty.
Badanie OCT jest bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane. Porównywanie kolejnych wyników ułatwia śledzenie stopniowo zachodzących zmian w warstwie włókien nerwowych siatkówki i na tarczy nerwu wzrokowego w celu potwierdzenia lub wykluczenie progresji choroby.
W Centrum Okulistycznym LEXUM w Warszawie chirurgia jaskry opiera się na wszczepieniu implantu drenującego Specific – koszt takiego zabiegu to 5200zł. Zabieg z wykorzystaniem tej metody można także przeprowadzić w CM Mavit – cena zabiegu to 6000zł.
Jaskra jest chorobą nieuleczalną, dlatego jej leczenie trwa do końca życia chorego. Terapia jaskry ma na celu wyłącznie zatrzymanie put upępu choroby.
Ryzyko rozwoju jaskry ocenia lekarz okulista w czasie rutynowego badania okulistycznego. Używa w tym celu specjalnej soczewki umożliwiającej ocenę dna oka. Badanie takie może odbyć się bez rozszerzenia źrenic lub po rozszerzeniu źrenic. Ponadto, okulista wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, preferencyjnie tzw.
metodą aplanacyjną z wykorzystaniem tonometru Goldmana. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego obrazu nerwu wzrokowego i/lub podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego okulista kieruje pacjenta na specjalistyczne badania. Do badań tych należy OCT, pole widzenia oraz pomiar grubości rogówki (pachymetria).